piątek, 1 listopada 2013

Worki na czasie

A właściwie na obuwie :-) Z początku miałam poprzestać na etykietkach (imię, nazwisko, klasa), które trafiłyby na gotowe worki szkolne siostrzenic, ale, poszukując w czeluściach szafy rodzicielskiej lnu (na zupełnie inny wyrób), dopadłam kawałek czerwonej sztuczności, która od razu skojarzyła mi się z materią na worki obuwnicze. Śliska, cienka, mocna, z lekkim połyskiem. Dzień wcześniej wykonałam etykiety z ciemnoszarej bawełny z czerwonymi napisami i czerwonym zygzakowym obszyciem. Niby nie ja ich będę używać, ale niechże mi się podobają... Do tego materiał na worki dopasował się idealnie, a szara bawełniana tasiemka (0,70 zł/m) do ściągania wylotu worka dopełniła całości.

Szycie worków to żadna filozofia. Aczkolwiek miło wykonać tę prostą robotę porządnie. Tkaninę szybko pocięłam na cztery sztuki przy pomocy noża krążkowego. Szerokość i długość kawałka materiału pozwalała worki wykroić w jednym kawałku, tak, że pozostały do zszycia tylko szwy boczne i tunelik na górze. Boki szyłam szwem francuskim, wylot założyłam do wewnątrz dwa razy, pierwszy wąsko, drugi szerzej (żeby tasiemka swobodnie się przesuwała). Nie zapomniałam o zostawieniu ok. 2 cm wlotu do tunelu. Tasiemkę wciągnęłam przy pomocy agrafki, końce związałam.

Etykiety były bardziej pracochłonne. Żeby nie mieć jednolitego maziaja imiennego, łączyłam stempelki gumką recepturką po kilka i malutkim pędzelkiem nakładałam farbę na same literki. Idealnie się nie dało, ale jest czytelnie i wdzięcznie w stylu poniekąd shabby, zwanym niegdyś rustykalnym. Gotowych etykiet nie przyszywałam. Niech obdarowane same to zrobią, najlepiej jak umieją. Trzeba wychowywać kolejne pokolenie z umiejętnościami rękodzielniczymi ;-)

Worki nie zostaną zaprezentowane z gotowymi etykietami, ze względu na ochronę danych osobowych. Planowałam przygotowanie jednego przykładu z gatunku "Gerwazy Adam Horeszko, 2c", ale przykładowa etykieta (obszyta, niezadrukowana) schowała się przede mną po próbnych zdjęciach. Jak już opublikuję wpis na blogu, pewnie się ujawni.

Na zdjęciu worek pojedynczyI worki w komplecie, z półproduktem etykietowym (nawet niewyprasowanym, bo skoro gotowe malowanie trzeba utrwalać żelazkiem...)Rzut oka na szwyWinna jestem jeszcze wyjaśnienie, dlaczego worki miałyby być na czasie. Ostatnio co i rusz napotykam teksty o tym, jaki to kolor szary jest modny. Trochę mnie to bawi, bo szarości to nie "mięta" czy inne efemerydy sezonu. Orły są szare, że zacytuję Beau Brummela. W sumie czuję się trochę jak Zygmunt Kałużyński (znany dziennikarz i abnegat) w kwestii płaszcza ;-) Dla nieznających tej historii - streszczenie. Otóż pan Zygmunt nosił zawsze charakterystyczny pomięty prochowiec. Pewnego dnia wsiadł do tramwaju (bodajże przy którejś z uczelni warszawskich) i spostrzegł, że zdecydowana większość młodzieży w tramwaju nosi nader podobne okrycie. Doszedł do wniosku, że... moda go dogoniła. Czego wszystkim czytającym te słowa życzę.

2 komentarze:

  1. Jakbym miała taki czerwony worek na kapcie w podstawówce, to byłabym gość! (albo gościówa... ^^*~~) Mój był smętnie granatowy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mój był też smętnie granatowy. Matowy i w ogóle nie za bardzo... Trzeba sobie skompensować na twórczości dla siostrzenic ;-) A jakbyś potrzebowała odjazdowego worka współcześnie, to mam jeszcze kwiecisty stylon w kolorycie Twojej bluzeczki z metra ciętej :-)

      Usuń